Kategorie produktůlištaAkční nabídky
Novinky

Krátké novinky

27.02.2015

Ratanový nábytek

Na letošní sezónu jsme pro Vás přidali krásný a kvalitní ratanový nábytek.


04.11.2014

Den dopravy Zdarma

Opět je zde oblíbená akce dne dopravy zdarma. Zboží doručuje naše osvědčená firma GEIS. Akce platí do 19.11.2014 12:00.


02.08.2014

Nové možnosti platby

Rychlý bankovní převod = předvyplněný bankovní převod, platba je okamžitě autorizována
Platba kartou on-line = Platba Vaší platební kartou přes zabečenou bránu České spořitelny


lišta
feed-back
Znepokojilo nebo naopak potěšilo Vás zde něco?
Sdělte i nám svůj poznatek.

lišta


Duben na zahradě

Dubnové práce jsou v plném proudu jak v okrasné, tak i v užitkové zahradě. Začínáme se věnovat setí, výsadbě a přesazování. Kromě toho, je třeba věnovat intenzivní péči i trávníku, aby se opět zazelenal po zimě.

Péče o růže


Doufejme, že návraty zimy doprovázené rapidním poklesem teplot pod bod mrazu už pro tento rok pominuly, a tak můžeme definitivně odkrýt své růže. Při likvidaci chvojí současně vysbíráme všechny spadané listy a kusy větviček. Než se pustíme do úpravy půdy, rozhodíme nejprve na nakopčenou zeminu speciální hnojivo na růže, které obsahuje stopové prvky a teprve potom vezmeme do ruky železné hrábě nebo motyku, rozhrneme zem na úroveň záhonu a lehce ji prokypříme.

Řez růží přizpůsobíme klimatickým podmínkám. V teplejších polohách s ním začínáme už koncem března, v drsnějších podmínkách je lépe počkat alespoň do poloviny dubna. Klimatickým poměrům rovněž přizpůsobíme hloubku řezu. V teplejších polohách, kde dřevo dobře vyzrává a nepromrzá, můžeme řezat slaběji. Nejprve odstřihneme pákovými nůžkami suché a slabé výhonky. V chladnějších oblastech seřezáváme hlouběji na tři až pět oček nad zemí. Dbáme přitom, aby nám po sestřihu nezůstala na keříku vidlice připomínající prak. Z toho důvodu vždy zkrátíme slabší výhon o něco více. Nezapomeňme, že konečný sestřih musí být těsně nad pupenem a používáme k němu zásadně dvousečné nůžky.

Řízkování chryzantém


Už na začátku dubna můžeme začít s řízkováním chryzantém, které jsme přibližně před měsícem přemístili i v nádobách do skleníku, pařeniště, popřípadě uložili na světlé místo nevytápěné místnosti s průměrnou teplotou okolo 12 až 14 oC. Nyní z vrcholků jejich výhonků nařežeme řízky, které necháme zakořenit v bedničkách nebo květináčích krytých fólií nebo skleněnými nádobami. (Nemáme–li po ruce vhodný substrát, můžeme si ho sami namíchat z pařeništní zeminy, písku a rašeliny.) Po dobu tří týdnů budeme substrát se řízky udržovat mírně vlhký a pokusíme se docílit, aby teplotní rozdíly nepřesahovaly 16 až 20 oC. Po uplynutí této doby je přesadíme na dobře vyhnojený záhon v rozmezí 30 až 40 cm.

Přibližně dva až tři týdny po výsadbě, kdy se sazenice ujmou, zaštípneme jim měkký vrcholek za čtvrtým až šestým listem. Když nám vyrostou nové výhonky v paždí listů, vezmeme opět do ruky nůžky a ponecháme pouze dva až čtyři, které budou později zakončeny květem.

Řežeme a vysazujeme ovocné stromy


V dubnu dokončujeme řez a výsadbu ovocných stromů a keřů. Předpěstováváme také melouny, které přijdou na zahradu až v 2. polovině května. Pokračujeme ve vysazování maliníků bez kořenového balu, prořezáváme peckoviny a bujně rostoucí jádroviny. Dokončujeme i předjarní postřik broskvoní proti kadeřavosti listů a musíme ošetřit ovocné stromy napadené padlím jabloňovým. Aplikujeme postřiky následujícími přípravky: Sulikol K, Rubigan 12 EC a jinými.

Více o prořezávání ovocných stromků

Vyséváme a vysazujeme předpěstovanou sadbu


Díky předpěstování se už brzy dočkáme první sklizně. Vysazujeme cibulky, okurky, rajčata, papriku, dýně a cukety, které přijdou na záhon v druhé polovině května. Přímo na záhon už vyséváme špenát, hrách, mák, kořenovou zeleninu a červenou řepu. Do studeného pařeniště nebo přímo na venkovní záhon sejeme letní salát, kedlubny, zimní pór, růžičkovou kapustu a zelí. A vypěstovat si můžeme i vlastní bylinky. Daří se jim jak na okenních parapetech, tak v interiéru a na záhonech. Na slunném stanovišti se daří majoránce, šalvěji, dobromyslu, rozmarýnu, bazalce a tymiánu, vpažitce, petrželi, mátě a kerblíku. Tyto bylinky však vyžadují vyšší zálivku. Citlivější na pěstování je bazalka, proto je ideální ji vypěstovat v interiéru. Máme tak nad ní i lepší dohled. Semena jednoletých druhů vyséváme na jaře přímo na záhon (nebo do nádob) a dvouletých na podzim, aby do jara stačily zakořenit.

Probuzení trávníku a osetí nového trávníku


Pro osetí vybíráme z nejrůznějších druhů travních směsí. Pro zahradu rodinného domu je ideální rekreační směs, u které je vyvážen poměr mezi úzkolistými okrasnými druhy trávy a druhu, který dobře snáší sešlapání. Výhodou parkové směsi je fakt, že vydrží poměrně dlouho bez závlahy a pravidelního sečení. Není však vhodná pro namáhané trávníky, protože nesnáší sešlapávání. Hřištní směs je vhodná pro velmi zatěžované plochy, protože má výbornou schopnost regenerace. Bohužel však není příliš estetická. Pokud hledáte špičkovou kvalitu, pořiďte si golfovou směs. Pokud ji použijete do zahrady, počítejte s náročnou údržbou co se týče zalévání, sekání a odplevelování. Luční směs je vhodná zejména k zatravnění ploch či svahů. Tato směs obsahuje příměs plevele. Je velice nenáročná na údržbu. Směs pro stín je vhodná zejména na plochu, kam padá stín. Směs pro sucho najde uplatnění u víkendových objektů, protože snáší suché počasí.

Stávající travní plochy sečeme do 1/3 jejich výšky. Začínáme trávník přihnojovat. Můžeme hnojit buď kombinovanými hnojivy, což však může být u velkých ploch nákladné, nebo můžeme poměr živin namíchat sami. Pro trávníky je ideální poměr několika živin: 6 dílů dusíku, 2 díly fosforu a 3 díly draslíku. V dubnu je možné použít vertikutátor k celkovému provzdušnění.

Zárodky mechu zase nejlépe odstraníme vějířovitými hráběmi. Pokud se mech nadmíru rozmnožil, ošetříme trávník Antimechem. Nejpozději koncem měsíce bychom se měli pustit do sekání. V té době můžeme rovněž začít s doséváním holých míst. Mimo to průběžně kontrolujeme, popřípadě opravujeme, okraje trávníku.

Osaďte truhlíky


Květinová výzdoba v truhlících by se měla několikrát do roka změnit podle aktuálního období. Jaru sluší žlutá barva, která jaro symbolizuje, pestré cibuloviny a petrklíče, v létě dokážou vykouzlit letničky koberce plné květů a na podzim okna rozzáří chryzantémy, vřesy a okrasné zelí. Ideální jsou k tomu účelu barevné petrklíče, macešky, narcisky, modřence, pryskyřníky, hyacinty a sedmikrásky. Letos připadá slavení Velikonoc na duben, tak jarní rostliny dozdobte velikonočními dekoracemi. Po odkvětu můžete rostliny vysadit na venkovní záhon, kde příští rok vykvetou.


Doporučujeme k tomuto článku

Neviditelný obrubník 60

Neviditelný obrubník 60

výška: 58mm, šířka: 80mm,
délka: 1m, hmotnost cca 0,6 kg,
UV a teplotně stabilní od -40 do +60°C

Běžná cena: 99.00Kč
Naše cena: 66.00Kč

Více


 

Kontakty
E-mail: eshop@zahradavpohode.cz

Tel: 605 158 785

Najdete nás na Facebooku
lišta
Nejžádanější

20 ks Plastových hřebů

20 ks Plastových hřebů

Výhodné balení 20ks - sleva 15%
Křížový profil pro lepší soudržnost
Délka: 25cm, Průměr: 12mm
Vhodný k neviditelným obrubníkům 45, 60, 80, 100 a Guttagarden


Jelínek trading Kompostér S-900 + brožura ZDARMA

Jelínek trading Kompostér S-900 + brožura ZDARMA

Velká brožura o kompostování zdarma, objem: 905 litrů, výška: 100cm, hmotnost: 18kg, základna 120x104cm


Kontakty
Pěstování TlusticeTlustice (Crassula ovata, dříve portulacea) patří k těm pokojovým rostlinám, které snadno pěstují i začátečníci. Mezi ostatními sukulenty vyniká jednou zvláštností - dá se vypěstovat i ve tvaru bonsaje.
Vysazujeme ovocné stromky na poslední chvíliJaro je v plném proudu, ale ještě stále můžeme v zahradnictví nakoupit sazenice ovocných stromků a keřů. Co s nimi a jak je zasadit, aby dobře rostly?
Jarní péče o Váš trávníkPokud chceme mít v létě pěkný hustý trávník, je dobré věnovat mu trochu péče a začít koncem března s jarní kúrou. Trávníku zvláště prospívá, když po opadnutí sněhové pokrývky a roztátí půdy, získá dostatek vzduchu. Provzdušnění trávníku docílíme odstraněním mechů, plevele a nečistot.

 
© Copyright 2009-2012 zahradavpohode.cz  optimalizace PageRank.czTOPlist