Kategorie produktůlištaAkční nabídky
Novinky

Krátké novinky

27.02.2015

Ratanový nábytek

Na letošní sezónu jsme pro Vás přidali krásný a kvalitní ratanový nábytek.


04.11.2014

Den dopravy Zdarma

Opět je zde oblíbená akce dne dopravy zdarma. Zboží doručuje naše osvědčená firma GEIS. Akce platí do 19.11.2014 12:00.


02.08.2014

Nové možnosti platby

Rychlý bankovní převod = předvyplněný bankovní převod, platba je okamžitě autorizována
Platba kartou on-line = Platba Vaší platební kartou přes zabečenou bránu České spořitelny


lišta
feed-back
Znepokojilo nebo naopak potěšilo Vás zde něco?
Sdělte i nám svůj poznatek.

lišta


Informace o pěstování orchidejí

Orchideje jsou nejskvostnější pokojové květiny. Odolné druhy a kříženci nepotřebují skleník ani složitou péči. Jsou k dostání i v běžných zahradnických obchodech. Různé druhy ale vyžadují různé podmínky.

Nároky orchidejí


Podmínky, které orchideje vyžadují jsou odvozeny od jejich původního prostředí. Liší se nároky na teplotu v pěstírně, vlhkost a intenzitu světla.

Orchideje z vlhkých tropů

Orchideje z vlhkých tropů, jako phalaenopsis a paphiopedilum preferují denní teploty 23 – 30°C s relativní vlhkostí 80 – 90%. Spokojené jsou na východním nebo jihovýchodním okně, kde není až tak intenzivní sluneční svit.

Orchideje teplých klimatů

Orchideje teplých klimatů, včetně cymbidiums a dendrobiums jsou uvyklé průměrným teplotám od 13-ti do 21°C, stálé vlhkosti a dobré cirkulaci vzduchu. Obecně jsou spokojené na jižním okně, ačkoliv během léta budou vyžadovat semtam zastínění.

Katleje

Katleje a některá oncidiums rostou v suchých a relativně chladných oblastech. Zvládnou i dlouhou suchou sezónu s teplotami okolo 26 – 32°C následovanou výraznými dešti. Vyžadují značné množství světla a tak by měly být umístěny na okna jižním směrem.

Orchideje z vysokohorských oblastí

Orchideje z vysokohorských oblastí, jako masdevallia a epidendrum, rostou ve stinných lesích, kde se teplota pohybuje mezi 15-ti a 21-ti stupni Celsia a vlhkost je velmi vysoká. Tyto orchideje preferují filtrované světlo, které není příliš intenzivní.

Péče o orchideje


Při obrovském množství odlišných druhů orchidejí je téměř nemožné poskytnout obecné pokyny nebo instrukce pro péči a kultivaci orchidejí. Jejich nároky se liší, přesto se pokusíme shrnout preference orchidejí ohledně světla, zálivky a pěstebního média.

Osvětlení


Velmi zobecnělě, orchideje jsou náročné na světlo. Nejlepší výsledky dosáhnete, když jim poskytnete 12 – 14 hodin denně a to po celý rok. V tropickém prostředí se trvání a intenzita světla nemění jako v mírném podnebním pásmu. Z tohoto důvodu je vhodné doplnit případně sluneční světlo během zimních měsíců světlem umělým. Jižní a východní okna jsou obvykle tím nejvhodnějším místem. Západní okna totiž bývají příliš horká a severní příliš tmavá. Pokud je nemáte k dispozici a nedisponujete zahradou, můžete naprosto uspokojit potřeby orchdejí pod umělým osvětlením ve skříni či pěstebním stanu, které umístíte kamkoliv.

Jako zdroj osvětlení pro menší pěstírnu s nepříliš světelně náročnými orchidejemi můžete použít zářivkové trubice anebo větší tzv. úsporná tělesa – CFL (compact fulorescent light). Zatímco zářivky jsou dostupné obvykle ve výkonech 18 a 36W, CFL jsou k mání o výkonech např. 80, 125, 180 a 220W. Orchideje by neměly být dál než 15 – 30 cm od 120cm zářivkové trubice nebo CFL. Názory na vhodnost jednotlivých spekter (cool white, warm white, a speciální grow lights) se liší. Nové full-spectrum zářivky jsou pravděpodobně univerzálním řešením. Některé orchideje s velmi vysokými světelnými požadavky (jako vandas a cymbidiums) mohou vyžadovat HID (high intensity discharge) výbojky, tedy konkrétně MH (metal halogenid) anebo HPS (vysokotlaká sodíková výbojka). Poměr cena výkon je též lepší oproti zářivkám..

Ať již pěstujete pod lampami pouze několik týdnů každé léto anebo máte indoor pěstování jako celoroční koníček, dnešní technologie zajistí, že vaše rostliny dostanou kvalitu, intenzitu a délku světla, kterou potřebují ve vrcholné kondici.

Kterou výbojku zvolit?


Výbojky (HID) jsou několika typů: metal halidové, vysokotlaké sodíkové a rtuťové výbojky.

Metal Halide (MH) emitují intenzivní modro-bílé světlo excelentní pro vegetaci (růst) rostlin. Foliáž zůstává zelená a vitální a rostliny obvykle se silnou strukturou. V současnosti je MH volba číslo jedna pro seriózní indoor pěstitele.
Rtuťové výbojky (Mercury vapor lamps) vyzařují intenzivní modré světlo. Tyto lampy poskytují relativně dobře vyvážené, velmi intenzivní světlo.
Vysokotlaké sodíkové výbojky (HPS) jsou obvykle využívány k podpoře kvetení a produkce plodů. Jejich oranžové zabarvení vyvolává v rostlině dojem přicházejícího podzimu. Pokud jsou využity výhradně, vedou k dlouhým internodálním vzdálenostem a slabým stonkům.
Ventilace

Dobrý přísun čerstvého vzduchu jakož i jeho cirkulace prostorem pěstírny je esenciální pro růst. Bez dostatku CO2 a kyslíku (v noční fázi) můžeme zaznamenat stagnaci růstu. Ventilaci zajišťujeme dostatečně dimenzovanou vzduchotechnikou. Výběr ventilátoru provádíme na základě vypočteného prostoru pěstírny v m3. Vycházíme z pravidla, že vzduch by měl v pěstírně ventilátor vyměnit alespoň 80x za hodinu.

Pěstební médium


Pevninské orchideje, jako paphiopedilums a některá cymbidiums, rostou v hlíně. Ale většina tropických orchidejí jsou epifyty, což znamená že rostou spíše ve vzduchu než v hlíně. Jejich tlusté kořeny jsou pokryté vrstvou bílých buňek zvaných velamen, které mají charakter houby vsakující vodu. Tento potah též chrání kořeny před teplem a ztrátou vlhkosti.

Pěstební médium pro orchideje musí poskytovat dobrou cirkulaci vzduchu a umožňovat rychlý odvod vody ze substrátu. Musí také nabízet oporu kořenům. Podle typu orchideje se jí může dařit v rašelině, jedlové kůře, Sphagnumu, rockwoolu (minerální vata), perlitu, kamení, kokosovém vláknu, keramzitu anebo mixu zmíněných materiálů.

Zálivka


Většina orchidejí lépe snáší sucho než přílišnou vlhkost v substrátu. Nic nezabije orchidej rychleji, než pokud ji necháte stát v zavodněném květináči. Bez adekvátního přístupu vzduchu, rostlina se udusí a uhyne.

Pokud to zobecníme, orchideje by měly být zalévány jednou týdne. Pěstební médium musí mít možnost vyschnout mezi jednotlivými zálivkami a přebytečná voda nesmí být v kontaktu s kořeny anebo pěstebním médiem. A to i přesto, pokud použijeme dobrou drenáž.

Po přesazení většina orchidejí přestává růst. K aktivnímu růstu přejdou opět až po několika měsících. Během tohoto období zalévejte opravdu zřídka, abyste zabránili přelití.

Vlhkost


Většina tropických orchidejí preferuje relativní vlhkost 60 až 80 procent. Během zimního období klesá v domech vlhkost až k 30% a doporučuje se využít zvlhčovač nebo používat hydroponické keramzitem vyplněné vany. Některé orchideje též prosperují při rosení rozprašovačem.

Hnojení


Média používaná na orchideje poskytují když tak jen velmi málo živin a tak musí být výživa zdravého růstu obstarána dalším přídavkem hnojiv. Použijte tekuté hnojivo a rozřeďte jej více než na obvyklé rostliny. Hnojivo by mělo být přidáváno pouze během aktivního růstu. Typicky nehnojíte během zimy ani těsně po přesazení. Většina pěstitelů používá hnojivo s NPK 30-10-10 (hodnoty udávají procentuální zastoupení základních složek – dusíku, fosforu a draslíku), jiní preferují 10-10-10 nebo 10-10-30. Hnojivo volte podle použitého substrátu.

Dostupná jsou hnojiva minerální , vysoce koncentrovaná (a tudíž ekonomická), velmi dobře rozpustná a vhodná do hydroponických a aeroponických systémů. Výrábí se ve variantách pro hydroponii, aeroponii, kokos a hlínu.
a hnojiva organického původu, s nižší koncentrací, které nezasolují substrát a jsou vhodná především do hlíny. Jejich negativem je, že se rychle kazí, tudíž si zálivku nemůžete připravit dopředu.
Velmi se doporučuje stříkat orchidejím na listy rybí emulzi (např. Fish Mix od Biobizz) nebo seaweed exktrakt k doplnění mikroprvků.

Velmi důležitá je kvalita vody, respektive tvrdost. Orchideje jsou na toto velmi citlivé a doporučuje se voda s maximálním množstvím solí 100 mS (mikroSiemens na centimetr) neboli 0.1 EC (electric conductivity, elektrická vodivost). Tvrdost vody je možné odstranit reverzní ozmózou. Takže prakticky nehnojíte během zimy ani těsně po přesazení.

Sázení a přesazování


Orchideje jsou spokojené v relativně malém květináči. Plastové květináče můžeme doporučit, protože z nich snadno rostliny uvolníte při přesazení a vždy je můžete rozřezat, takže nepoškodíte rostlinu. Dobrou drenáž zajistí keramzit, kterým vysypete dno do výšky 2 – 5 cm. Poté spusťte rostlinu do květináče a pomalu ji obsypávejte médiem, které jste si zvolili. Koruna rostliny by měla být těsně pod hranou květináče. Často je vhodné použít drátek, provázek či jo-jo jako podporu rostliny před tím, než se vyvinou kořeny. Přesazení je pro orchidej poměrně náročný zákrok, takže jej provádějte pouze pokud je to nutné, např. pokud se médium slehlo natolik, že brání přístupu vzduchu.


Doporučujeme k tomuto článku


Kontakty
E-mail: eshop@zahradavpohode.cz

Tel: 605 158 785

Najdete nás na Facebooku
lišta
Nejžádanější

Kompostér JRK 1100 PREMIUM + brožura ZDARMA

Kompostér JRK 1100 PREMIUM + brožura ZDARMA

ZDARMA velká brožura o kompostování, objem: 1100 litrů, výška: 103cm, hmotnost: 32kg, základna:148x129cm


Amazonas Brasil Gigante Lava houpací křeslo

Amazonas Brasil Gigante Lava houpací křeslo

Rozměr sedací části: 200 x 140 cm
Rozměry: h.80cm, š.140cm, v.160cm
Nosnost: 200 kg
Materiál: 85 % bavlna, 15% polyester


Kontakty
Informace o pěstování orchidejíOrchideje jsou nejskvostnější pokojové květiny. Odolné druhy a kříženci nepotřebují skleník ani složitou péči. Jsou k dostání i v běžných zahradnických obchodech. Různé druhy ale vyžadují různé podmínky.
Únor v zahraděÚnor bývá posledním měsícem, kdy zima dokazuje svoji nadvládu. Obvykle bývá doprovázen hojnými přívaly sněhu a chladnějším počasím, které mnohdy bývá narušováno prudším oteplením, jež po několika málo dnech pomine a opět se dostaví mrazy. Právě tyto teplotní výkyvy dělají často zahrádkářům starosti.
Jak správně a kdy prořezat ovocné stromy?I když chladné říjnové počasí mnohým z nás vnáší do představ myšlenku, že pracem na Vaší zahrádce odzvonilo, není tomu tak. Ba naopak! Od prosince do března přichází to pravé období na provádění té nejzodpovědnější práce, která nejvíce ovlivní sklizeň a zdraví stromů v nadcházejícím roce - ano, tušíte správně, jsou to řezy Vašich jabloní.

 
© Copyright 2009-2012 zahradavpohode.cz  optimalizace PageRank.czTOPlist