Kategorie produktůlištaAkční nabídky
Novinky

Krátké novinky

27.02.2015

Ratanový nábytek

Na letošní sezónu jsme pro Vás přidali krásný a kvalitní ratanový nábytek.


04.11.2014

Den dopravy Zdarma

Opět je zde oblíbená akce dne dopravy zdarma. Zboží doručuje naše osvědčená firma GEIS. Akce platí do 19.11.2014 12:00.


02.08.2014

Nové možnosti platby

Rychlý bankovní převod = předvyplněný bankovní převod, platba je okamžitě autorizována
Platba kartou on-line = Platba Vaší platební kartou přes zabečenou bránu České spořitelny


lišta
feed-back
Znepokojilo nebo naopak potěšilo Vás zde něco?
Sdělte i nám svůj poznatek.

lišta


Jak správně a kdy prořezat ovocné stromy?

I když chladné říjnové počasí mnohým z nás vnáší do představ myšlenku, že pracem na Vaší zahrádce odzvonilo, není tomu tak. Ba naopak! Od prosince do března přichází to pravé období na provádění té nejzodpovědnější práce, která nejvíce ovlivní sklizeň a zdraví stromů v nadcházejícím roce - ano, tušíte správně, jsou to řezy Vašich jabloní.

Protože je řez velice obsáhlý pojem, musíme si přesně definovat pár základních pojmů k jeho přesnějšímu pochopení a správné aplikaci.

Předtím než začneme řezat musíme komplexně vyhodnotit několik věcí.

První a asi nejdůležitější je stav stromu. Zda je to strom starý, nově vysazený, pravidelně ořezávaný, či zanedbaný. U různého typu stromu se řez provádí jiným způsobem.

Mimo aktuálního stavu také musíme zauvažovat nad tím, co máme do budoucna s ošetřovaným stromem v plánu. Zda chceme mít hned v následujícím roce velkou úrodu, či zda budeme klást důraz na kvalitu a velikost plodů namísto kvantity.

Všeobecně připadají v úvahu tyto druhy řezů.

Řez plodonosného obrostu


Cílem tohoto řezu je zkrácení kosterních větví za účelem podpoření růstu větví druhého řádu a plodonosného obrostu. Intenzita je závislá na růstové schopnosti stromu. Na silně rostoucích stromech s vysokou výmladkovou schopností zkracujeme větve v řádu několika málo pupenů, u stromů s malým růstovým potenciálem je maximální rozsah řezu až na jednu třetinu původní velikosti. Tento řez se provádí u zanedbaných stromů.
Důležité pravidlo! Pokud provedete silný řez, musíte počítat se silným růstem v dalším roce. Proto je vždy nejlepší provádět řezy slabé a pravidelné.

Prořeďování plodonosného obrostu


Pokud docílíme aplikací předchozího řezu k vytvoření velkého množství plodonosných větví, je dobré jejich množství redukovat. Docílíme tím zlepšení kvality ovoce.

Obnovovací řez


Tento řez se provádí každoročně, na rozdíl od výše uvedených řezů. Řez zahrnuje odstraňování starších výhonků, které už plodily. Tím docílíte k podpoření růstu nových plodonosných větví. Samozřejmě nemůžeme odstranit všechny plodonosné větve (dvou a víceleté), to by Vám při příští sklizni zbyly jen oči pro pláč. Snažte se odstraňovat jen přestárlé větvičky. Místo nich vyrostou nové, které budou plodit nejdříve druhým rokem.

Usměrňovací řez


Provést tento řez spočívá v odstranění mladých výhonků, které uvnitř koruny stromu zamezují proudění vzduchu. Mimo toho se při svém růstu mohou uvnitř koruny stromu všemožně křížit a splétat a tím mohou znesnadňovat následující sklizeň. Pro úspěšnou sklizeň je nutné udržovat vzdušný střed koruny stromu.
Doposud jsem psal jen o zimních řezech. Ty jsou při výchově jabloní či hrušní stěžejní, ale je ideální jejich kombinace s řezem letním. Docílíte tím větší vzdušnosti a menšího vysilování stromu podporou růstu větví na úkor plodů.

Letní řez dle Loretta


Tento řez se zaměřuje na nově vyrostlé výhony rostoucí z kosterních větví stromu. Ty po zdřevnatění spodní části odstraňujeme buď úplně, nebo jen na 3 listy na výhonu.

Zmlazovací řez


Tento řez se používá a starých a zanedbaných stromů, jeho smyslem je zbavit strom odumřelých a přehoustlých větví. Ořezávat by se měly větve jakkoliv poškozené, vzájemně se křížící, přehoustlé nebo větve omezující dozrávání plodů. Z časového hlediska je dobré tento řez rozvrhnout do několika let, jelikož silný zásah by mohl podpořit ještě bujnější růst.
Tak to je stručný popis k tomu jak správě řezat a tvarovat vaše jabloně. Není na tom opravdu nic složitého a pokud má člověk aspoň trochu zahradnického cítění, nejde na tom ani pořádně co zkazit. Když sílu řezu přeženete, jde to v dalším roce výchovným řezem napravit a naopak. Vždy řez provádějte nad pupenem, nebo ve větvení. Poslední a neméně důležitá věc! U řezů nad 1 cm v průměru se musí rány zamazat včelařským voskem, aby strom nenapadla infekce! Je to trošku běh na dlouho trať, ale určitě se vyplatí a vaší odměnou budou plody, které Vám bude každý soused závidět.


Doporučujeme k tomuto článku


Kontakty
E-mail: eshop@zahradavpohode.cz

Tel: 605 158 785

Najdete nás na Facebooku
lišta
Nejžádanější

20 ks Plastových hřebů

20 ks Plastových hřebů

Výhodné balení 20ks - sleva 15%
Křížový profil pro lepší soudržnost
Délka: 25cm, Průměr: 12mm
Vhodný k neviditelným obrubníkům 45, 60, 80, 100 a Guttagarden


Jelínek trading Kompostér S-900 + brožura ZDARMA

Jelínek trading Kompostér S-900 + brožura ZDARMA

Velká brožura o kompostování zdarma, objem: 905 litrů, výška: 100cm, hmotnost: 18kg, základna 120x104cm


Kontakty
Jak na božský trávník v pěti krocích?Vertikutace, aerifikace, skarifikace, zapískování a výsev. Tak se jmenuje pět základních kroků, které se hodí pro podzimní rekonstrukci trávníku, aby se v příští sezoně proměnil ze semeniště pampelišek na krásný a hustý trávníček.
Pěstování TlusticeTlustice (Crassula ovata, dříve portulacea) patří k těm pokojovým rostlinám, které snadno pěstují i začátečníci. Mezi ostatními sukulenty vyniká jednou zvláštností - dá se vypěstovat i ve tvaru bonsaje.
Vysazujeme ovocné stromky na poslední chvíliJaro je v plném proudu, ale ještě stále můžeme v zahradnictví nakoupit sazenice ovocných stromků a keřů. Co s nimi a jak je zasadit, aby dobře rostly?

 
© Copyright 2009-2012 zahradavpohode.cz  optimalizace PageRank.czTOPlist