Kategorie produktůlištaAkční nabídky
Novinky

Krátké novinky

27.02.2015

Ratanový nábytek

Na letošní sezónu jsme pro Vás přidali krásný a kvalitní ratanový nábytek.


04.11.2014

Den dopravy Zdarma

Opět je zde oblíbená akce dne dopravy zdarma. Zboží doručuje naše osvědčená firma GEIS. Akce platí do 19.11.2014 12:00.


02.08.2014

Nové možnosti platby

Rychlý bankovní převod = předvyplněný bankovní převod, platba je okamžitě autorizována
Platba kartou on-line = Platba Vaší platební kartou přes zabečenou bránu České spořitelny


lišta
feed-back
Znepokojilo nebo naopak potěšilo Vás zde něco?
Sdělte i nám svůj poznatek.

lišta


Květen na zahradě

Květen je velmi rušný měsíc, především na zahrádce. Po 15. květnu se vysazují předpěstované sazenice na své trvalé stanoviště, začíná se sekat trávník... Jaké další zahradní práce je potřeba v květnu zvládnout?

Květen v zahradě - stromy, keře


V průběhu dubna a května odkvétají okrasné keře kvetoucí na loňských výhoncích (například zlatice, mandloně, slivoně). Keře po odkvětu je vhodné seříznout na dvě až tři očka. Pokud jsme do poloviny května nevysadili jehličnany, rododendrony nebo stálezelené dřeviny s balem, musíme počkat až do srpna. Pokud se chceme dočkat bohatých květů šeříku i příští rok, odstřihneme po odkvětu suchá květenství. V květnu začínáme stříhat všechny listnaté a jehličnaté dřeviny, které chceme tvarovat. Pěnišníkům (rododendronům) zajistíme dostatek vláhy. Po odkvětu ihned vylamujeme tvořící se semeníky

Ovoce a zelenina v květnu


Po odkvětu broskvoní jim zkracujeme letorosty, ponecháme pouze dva až tři pupeny. Jahody zbavíme plevele, dobře okopeme, zalijeme a pohnojíme. Jakmile začnou jahody kvést, omezíme okopávku. Jahodníky v květnu ošetřujeme proti plísni šedé.
V květnu provedeme také kontrolu v porostech rybízu a angreštu. Po 15. květnu vysazujeme na stanoviště rajčata, papriky, okurky, lilky, patisony, cukety a melouny. V květnu také vyvazujte skleníková rajčata a okurky, z okurek odstraňujeme samčí květy. Během května začínáme sklízet rannou zeleninu, především hlávkový salát, špenát, ředkvičky. Co nejdříve zasaďte cibuli sazečku. Rané a pozdní odrůdy brambor zahrňte zeminou, hrozí-li mrazy, chraňte také listy.

Letničky, dvouletky, trvalky


Koncem května začínáme s výsevem dvouletek pro podzimní výsadbu. Použijeme především karafiáty, náprstníky, astry, pomněnky a macešky (violky). V květnu odebírejte bazální řízky trvalek, jako jsou například vlčí boby a stračky, ještě předtím, než si tyto záhonové rostliny vytvoří duté nebo dužnaté stonky. Poté by se již nedali řízkovat. Ke chryzantémám zapíchněte opěrné tyčky a rostliny jimi podepřete (z vyjímkou kompaktních a zakrslých chryzantém). V květnu zaštipujeme velkokvěté, paprsčité a velké výstavní chryzantémy. Na jaře kvetoucí plaménky (clematisy) po odkvětu seřízněte. Vyštípněte růstové vrcholky keříčkových fuksií, dokud jsou rostliny ještě malé.

Květen v zahradě - cibuloviny


Od dubna do května můžeme vysadit do zahrady cibuloviny kvetoucí v létě. Uskladněné hlízy mečíků, frézií, letních hyacintů, acidantery a lilií vyneseme ze zimního úkrytu a překontrolujeme, zda jim zima příliš neublížila. Plesnivé, shnilé či suché cibulky odstraníme a případně koupíme nové. Po 15. květnu vysazujeme choulostivé cibuloviny a hlíznaté rostliny (tygřice, dosny, jiřiny, begónie, montbrécie, křín..atd.).

Bylinky


Právě nyní je správný čas pro předpěstování pažitky v truhlících za oknem, fóliovnících nebo sklenících. Časně zjara přirychlená pažitka je významná pro obsah biologicky cenných látek

Ostatní květnové práce na zahradě


Na terasy, balkóny a do zahrad vracíme rostliny pěstované v nádobách. Otužujte záhonové rostliny a vysazujte je ven na místo. Pravidelně sledujte předpověď počasí, a pokud jsou hlášeny mrazy, buďte připraveni na nutnost poskytnout rostlinám dočasnou ochranu (například je můžete přikrýt novinami nebo zateplovací fólií). Nezapomeňte si vypracovat rozvrh pravidelného pletí a kontroly škůdců a chorob. Přesvědčte se zda má skleník správné větrání i zastínění, aby se nepřehřál. Koncem měsíce posečte trávník, ve kterém jsou zplanělé cibuloviny. Čepele sekačky nastavte na vysoko. Kontrolujte výskyt chorob a škůdců, zejména slimáků a hlemýžďů. Pravidelně sekáme a posekanou trávu ihned odstraníme.

Péče o trávník v období května


Letošní jaro na sebe nechalo dlouho čekat, proto je možné vertikutaci provádět i v květnu. Odumřelé části rostlin, zbytky pokosené trávy, plevel a mech časem utvoří v trávníku nepropustnou vrstvu - travní plsť. Jako blokující vrstva brání pronikání vody a výměně plynů.

Pomocí vertikutace se odstraní travní plsť a zamechování hromadící se v trávníkovém drnu podporované nízkou hodnotou pH a slabým mikrobiálním životem. Za pomoci vertikutačních nožů dojde k přesekání travních výběžků, čímž se podpoří tvorba nových výhonků a trávník se tak zmlazuje. Neméně důležité je narušení a omezení růstu dvouděložných rostlin (plevelů), zejména s listovými růžicemi přisedlými k povrchu půdy. Vertikutací se zároveň lehce nakypří povrch půdy, který pak lépe přijímá vláhu, živiny a vzduch.

Dalším krokem k dokonalosti trávníku je výběr správného typu a množství hnojiva. Lidé používající běžná průmyslová hnojiva, ví o problémech spojených s jejich aplikací na trávník. Není to jen nevyvážený obsah živin, vysoký obsah fosforu, ale také vysoká ztrátovost způsobená vyplavováním, větší nebezpečí spálení trávníku, nárazový růst způsobený rychlým uvolňováním živin a s tím spojené časté sekání po pohnojení.

Pro optimální výživu trávníku doporučujeme používat dlouhodobě působící trávníková hnojiva. Tato hnojiva jsou přesně přizpůsobena potřebám trávníku. Obsahují všechny důležité prvky pro výživu trávníku - tj. dusík, fosfor, draslík a hořčík, přičemž jejich obsah a vzájemný poměr je speciálně upraven pro potřeby optimálního vyživení. Různé formy a obsahy živin umožňují konkrétně reagovat na různá specifika každého stanoviště. Dlouhodobé působení trávníkových hnojiv je způsoben tzv. obalovaným jádrem.

V průběhu měsíce května a dubna začínají trávníky intenzivně růst. To znamená, že je musíme začít pravidelně sekat na výšku mezi 3 cm až 5 cm (trávníky ve stínu doporučujeme sekat na 5 cm výšky). Trávník zkracujeme vždy pouze o 1/3 své výšky! Při sečení o více jak 1/3 původní výšky trávníku, může dojít k jeho poškození zežloutnutím.


Kontakty
E-mail: eshop@zahradavpohode.cz

Tel: 605 158 785

Najdete nás na Facebooku
lišta
Nejžádanější

20 ks Plastových hřebů

20 ks Plastových hřebů

Výhodné balení 20ks - sleva 15%
Křížový profil pro lepší soudržnost
Délka: 25cm, Průměr: 12mm
Vhodný k neviditelným obrubníkům 45, 60, 80, 100 a Guttagarden


Jelínek trading Kompostér S-900 + brožura ZDARMA

Jelínek trading Kompostér S-900 + brožura ZDARMA

Velká brožura o kompostování zdarma, objem: 905 litrů, výška: 100cm, hmotnost: 18kg, základna 120x104cm


Kontakty
Vysazujeme ovocné stromky na poslední chvíliJaro je v plném proudu, ale ještě stále můžeme v zahradnictví nakoupit sazenice ovocných stromků a keřů. Co s nimi a jak je zasadit, aby dobře rostly?
Jak na božský trávník v pěti krocích?Vertikutace, aerifikace, skarifikace, zapískování a výsev. Tak se jmenuje pět základních kroků, které se hodí pro podzimní rekonstrukci trávníku, aby se v příští sezoně proměnil ze semeniště pampelišek na krásný a hustý trávníček.
Duben na zahraděDubnové práce jsou v plném proudu jak v okrasné, tak i v užitkové zahradě. Začínáme se věnovat setí, výsadbě a přesazování. Kromě toho, je třeba věnovat intenzivní péči i trávníku, aby se opět zazelenal po zimě.

 
© Copyright 2009-2012 zahradavpohode.cz  optimalizace PageRank.czTOPlist